A fonalválasztásnak nagyon sok szempontja van. Ezek mindegyikére nem fogok kitérni, nem törekszem a teljeskörűségre. Kifejezetten az amigurumi és egyéb apróságok horgolására fókuszálok. Tehát az első szempont az, hogy horgoláshoz, nem kötéshez keresek fonalat.
A fonalválasztásnál érdemes átgondolni, hogy milyen alapanyagot, fonalszerkezetet, „vastagságot” és színt keressünk. Ezeket mindenképpen befolyásolja, hogy a horgolás tárgya és az is, kinek készül a horgolmány, illetve milyen mérete van a horgolótűnek. És természetesen a pénztárcánk is fontos szempont lehet.
A választás szempontjait előre átgondolva, nem fogod elveszettnek érezni magadat egy fonalboltban, akár kapsz segítséget az eldóktól, akár egy webshopban próbálkozol.
Ha a fonalbolt eladója maga is kézimunkázik, akkor jó eséllyel egy életre szóló kapcsolat is kialakulhat és akkor is megkérdezed a véleményét vagy eldicsekedsz sikereiddel, ha már magad is elboldogulsz a fonalak világában.
Alapanyag
Elsődleges kérdés, hogy természetes, mesterséges szálból készült vagy kevert fonalat használnánk. Mindegyiknek van előnye és hátránya is. Horgolhatunk természetes fonalakkal, melyek közül a leggyakoribb a pamut és a gyapjú fonal. Az egyik növényi eredetű, a másik állatok gyapjából készül. A gyapjú fonal legtöbbször juhok szőrzetének pikkelyes elemi szálaiból készül, viszonylag durvább, rusztikus felület adva ezzel. Nedvesség és hő hatására a pikkelyek összeakadnak, ami a horgolt felület nemezelődéséhez vezethet. A fonal tulajdonságait nagyon meghatározza, hogy a fonal milyen fajtájú (merinó) vagy korú juh bundájából származik. Más állatok szőrzetéből is készülhet fonal, mint például az angóranyúl, kasmírkecske, alpaka gyapjából készült fonalak is elterjedtek.
Kisbabáknak készített amugurumi figuráknál a gyapjúfonalak nem praktikusak, a puha bababőrt irritálhatják és dörzsölhetik, „szúrhatják”. Nagyobbaknak készülő figuráknál viszont a gyapjú jó alapanyag lehet. A vele készülő figurák általában természetes alapszínekkel készülnek és bár nem lesznek tarkabarkák, de nagyon kellemes megjelenést biztosítanak.
A kisgyerekeknek készülő figurákat valószínűleg gyakrabban kell mosni. Ilyenkor a figurák mosásánál érdemes figyelni a finom bánásmódra. Legjobb az alacsony hőmérséklettel a kézi mosás és ha mindenképpen ragaszkodsz a mosószerhez, válassz lanolintartalmút. Ma már vannak direkt gyapjúmosáshoz ajánlott mosószerek.


(minták „Kelly Lord: Edward állatsereglete” című könyvből)
Természetes alapú fonalat készíthetnek alpakából, és mesterséges alapú fonalból készülhet alpaka.
A növényi eredetű fonalak között legelterjedtebb a magszálakból készülő pamut fonal. Hozzájuthatunk még például a növények szárából feltárt háncsrostból álló len, kender juta vagy rami fonalhoz, de a gyümölcsrost alapú kókuszrost is ismert a piacon.
A pamutfonalból készülő horgolásnak jó a formatartása, könnyen kezelhető, tapintásra kissé sprőd. A pamut természetes alapanyag, jó szerkezet esetén nem bolyhosodik, szöszösödik és jó minőségű festés esetén nem allergizál. Ezek a tulajdonságok amigurumi horgolásánál kifejezetten hasznosak, de egy puha kardigánhoz nem praktikus, mert merev és nehéz lehet az elkészült darab, ha nem jó mintát választunk hozzá. A pamutfonal ráadásul könnyen színezhető, ezért széles színpalettával állnak rendelkezésre a gyártók.
Pamutfonalaknál gyakran találkozhatunk mercerizált változattal. A mercerezés során a fonal lúgos kezelést kap, amitől a pamutszálak kisimulnak, hengeressé és fényessé válnak, miközben zsugorodnak, keresztmetszetük vastagszik, szilárdságuk nő. Az így kapott szálakból készülő fonalak erősebbek, szennyeződéseknek ellenállóbbak, mérettartóbbak, ugyanakkor puhábbak, felületük fényesebb és jobb lesz a színtartásuk.
Ha kisbabáknak készítünk amigurumi figurát a kevéssé szöszölő, színtartó bababarát mercerizált pamutfonal jó választás. Az sem okoz gondot, ha a szájába veszi a puha szundikendőt, kiscipót, csörgőt vagy más figurát.
A pamutfonalat magas hőfokon is lehet mosni, akár a mosógépbe is betehetjük, ami fontos lehet, ha kisbabának készül a figura. Én egyébként a kézi mosást javaslom és legtöbbször, ha folyadék nem éri elég egy alapos porszívózás is a tisztításhoz.
A mesterséges szálasanyagból készülő fonalak lehetnek természetes alapanyagúak és szintetikusak. A természetes alapú szálak legfontosabb alapanyaga a cellulóz. A gyártási technológia során az eredeti alapanyagot módosítják, azonban a szálképzés végén a mesterséges szál több tulajdonsága hasonlít az alapanyagra. Általában a kopásállóságuk gyengébb, mint a természetes alapanyagú szálaké, azonban a puhaságuk, fényük és hajlékonyságuk kiváló.
Ilyen természetes alapú mesterséges szál például a viszkóz. Szintén természetes alapú mesterséges szálak az acetát vagy a gumiszál. Ide tartozik a bambuszfonal is, mely alapanyaga bambusz. A bambuszfonal természetesen antibakteriális és hipoallergén, a mercerizált pamuthoz hasonlóan fényes, erős, rugalmas és puha. Hátránya, hogy mosásnál sokkal érzékenyebb a pamutnál, a gyakori mosást nem bírja.
A szintetikus alapanyagokat különböző vegyipari eljárásokkal hozzák létre. A szálak tulajdonságai a kémiai és szálképzési eljárásokkal befolyásolhatók, így nagyon sokféle elvárásnak megfelelő alapanyagokat tudnak előállítani. Általában jellemző rájuk, hogy nagyobb a szilárdságuk, kopásállóak, kevésbé veszik fel a vizet és gyorsabban száradnak. Hátrányuk a természetes alapanyagokhoz képest a rosszabb légáteresztés és az elektrosztatikus töltődés. Ez utóbbi, ami az amigurumi figuráknál nem igazán előnyős.
A legfontosabb szintetikus fonal alapanyagok a poliészter, a poliamid és az akril. Az akril fonalakat szokták amigurumi horgoláshoz használni. Az akril szerkezete és rugalmassága legjobban a gyapjúfonalhoz hasonlít, azonban sokkal lágyabb és az ára lényegesen alacsonyabb. A puhaság és lágyság miatt azonban laza szerkezetű lesz a horgolt figura, emiatt a töltőanyag könnyebben kijöhet belülről. Szintetikus, 100%-os akril fonalat legtöbbször speciális szerkezet miatt szoktak amigurumihoz használni, mint például a zsenília fonal. Ugyanakkor a szintetikus fonalak keverhetők a természetes fonalakkal, így mindkét alapanyagtípus kedvező tulajdonságát ki tudjuk használni. A kevert fonalak kompromisszumot jelentenek a jó fonaltulajdonságok és a fonal ára között.
A fonal „vastagsága”
A fonal „vastagságát” a keresztmetszetben található anyagmennyiség jellemzi. Horgolhatunk vékonyabb és vastagabb fonallal is. Fontos, hogy a fonalat a horgolótű méretéhez igazítsuk, vagy a horgolótűhöz válasszunk megfelelő fonalat. Ha jól választottunk a horgoláskép kellően tömör és egyenletes lesz majd.
Amigurumi figurák készítésénél a horgolótű inkább kisebb legyen, mert ekkor a szemeket szorosabbra horgoljuk és a kész figura nem lesz lyukacsos és a tömőanyag sem fog kitüremkedni belülről. Ez azt jelenti, hogy a fonalon található ajánlásnál általában kisebb tűt kell használni. Természetesen az is sokat számít, hogy mennyire horgolunk szorosan, ezért van, akinek ugyanahhoz a tűhöz vastagabb és van, akinek vékonyabb fonalra van szüksége. A tűajánláson kívül segíti még a választásunkat, hogy a fonalgombolyagon fel van tűntetve, hogy adott tömeg (pl. 50 g) kb. hány méter fonalat jelent.
Fonalszerkezet
A fonal szerkezete alapvetően a sodratától függ. Amigurumi figurákhoz jó, ha zárt, tömör a fonalszerkezet, ami nagyobb sodratszámot (elcsavarodást) jelent azonos hosszon. Ha más-más márkájú fonallal dolgozunk egy figurán arra is figyelni kell, hogy a sodratban ne legyen nagy eltérés. Azonos alapanyagú és vastagságú fonalak eltérő felületet mutathatnak, ha a sodratuk nem egyezik. Ezt már a fonal tapintásakor is érezhetjük. A kisebb sodratú fonalat lágyabbnak érezhetjük.
A figurukák díszítéséhez néha jól jöhetnek az effektes fonal is. Például finom, puha „szőrme”-szegély, haj készülhet zsenília (szempilla) vagy plüss fonallal Kis hurkaival a bukléfonal pedig tökéletesen használható göndörkés babahajnak.



Ha az egész figura ebből készül, az igazán pihe-puha lesz. Ehhez azonban általában nagyobb gyakorlat kell és a bontás a fonalszerkezetet tönkre teheti. Ezek a fonalak kicsit szöszölnek, ezért újszülött babáknak készülő figurákhoz nem javasolható.
Nagyobb felületű figuráknál különlegesebb felületet adó rusztikus fonalakat is használhatunk. Ezek például a vastagság, sodratszám változásával mintázzák a felületet.
A fonalak színe
Fontos kérdés amikor egy fonalcsalád mellett elköteleződünk az is, hogy milyen színpalettából választhatunk. Mennyire élénkek, kontrasztosak a színek, vagy éppen találunk-e pasztell színeket.
Ha a horgolások során nem szeretnénk, hogy a munkát abba kelljen hagyni, vagy visszabontani azért, mert elfogyott egy kiválasztott szín, akkor érdemes a fonalak színkódját felírni. Ruhadarabok horgolásánál arra is érdemes figyelni, hogy egy gyártási tételből (LOT) származzon a fonal, de a kisebb amigurumi figuráknál elég a színkód egyezése.

A színátmenetes fonalak is segítségünkre lehetnek különleges felületek mintázásához. Színezéstől függően rövidebb vagy hosszabb átmenetek segíthetnek minket a hatás eléréséhez, egészen a speciális fonalegyesítéssel készülő sütifonalakig.
Vannak különlegesen, adott mintához festett fonalak is, melyek a kötés- vagy horgolásmintát követve színes mintázatot adnak ki. Ezt az amiguruminál nem igazán lehet kihasználni, de ha egy kendő vagy zokni horgolásában kezdenénk, erre is gondoljunk.
A megmaradt fonalak is okozhatnak gondot. Ha mindig más és más fonalfajtát, fonalszínt veszünk sok maradék gyűlhet össze. Persze ezeket is el tudjuk használni kisebb darabokhoz. Készülhetnek belőle például színes poháralátétek, mini díszek (szívecskék, csillagok), színes nagyikockák (amikből még bármi is készülhet) vagy pomponok.
Újrahasznosított fonalak
Néha előkerül egy-egy régi kötött pulóver, amit nem szeretnénk hordani, sem elajándékozni. Szépen vissza lehet bontani az alkatrészeket és fonal megújítása után a fonalat használhatjuk amigurumi figurához is.
A megújított fonal állapota függ attól, hogy milyen volt az előélete, mennyit és hogyan mosták, szárították. Arra mindenképpen számítani kell, hogy ezek a fonalak mindig egyenlőtlenebbek lesznek és kicsit rusztikus hatást mutathatnak. És persze egy-egy fonaltípus csak korlátozott mennyiségben áll rendelkezésre.
A bontott fonalat kezelés nélkül kitűnően használhatjuk göndör babahajnak.

Záró gondolatok
Ha kezdő horgoló vagy mindenképpen érdemes kisebb mennyiséget betáraznod. Aztán ahogy a gyakorlat adja érezni fogod, hogy melyik válik be neked. Végül elárulom, hogy én az amigurumi figuráimat Catania fonallal készítem. Amikor elkezdtem felépíteni a kis raktáramat ezzel indultam és később már költséges nagyon más fonalmárkára áttérni. Persze nem lehetetlen. Váltáskor a megmaradt fonalak felhasználására rengeteg lehetőség van.
Ugyanakkor előfordul, hogy a tervezett minta más karakterű fonalat igényel, ilyenkor muszáj váltani. És az sem elhanyagolható szempont, ha valaki megdob egy kis fonallal. Bár elsőre nehézséget jelenthet, hogy megtaláljuk a helyét, de új utak is nyílhatunk számunkra, amikor megtaláljuk a felhasználás területét.