Nagy pakolást csináltunk a „pakolós” szobában és előkerült egy nagy földgömb is.
„Mi lenne, ha egy horgolt földgömböt csinálnék?”
A minta elsőre kicsit bonyolultnak tűnt ezért kutakodtam egy kicsit. Meglepődtem rajta, de az ötletem nem volt egyedi, sokan horgoltak már földgömböt. Alapvetően kétfélével találkoztam a keresgélések során: nagy és részletes vagy kicsi és sematikus.

pattern-crochet-globe-world-earth

planet-earth-amigurumi-2
Én a kettő között képzeltem el a sajátomat.
„Jó lenne, ha kézben jól elférne, mint egy stresszlabda, de azért a földrészek is kivehetőek legyenek rajta.”
Mivel nem volt kész mintám magamnak kellett megtervezni mindent. Egy 1998-as Ezermester újságban találtam a földgömbkészítéshez.
Előszőr meghatároztam a gömb méretét és meg is horgoltam egy egyszínű, világoskék gömböt. A gömb kb. 7 cm-es átmérőjű lett, kézben kényelmesen elfér. A gömb az ideális gömb mintája a lapján készült, akárcsak a koronavírusomnál. Az átmérőből kiszámítottam a gömb kerületét, ebből meghatároztam, hogy az újságban megadott tizenkét cikket mekkora nagyításban nyomtassam ki. A cikkek hossza a gömb kerületének éppen a fele volt.
A cikkeket egymáshoz ragasztottam és a földrészeket kivágva a horgolt gömbre gombostűztem. Ez elég pepecs munka, de megéri. Ezután a földrészeket fekete filctollal átrajzoltam a gömbre, hogy könnyebb legyen majd a mintát leírnom.


A mintát egy Excel munkalapon rögzítettem. A sorokban jelöltem, hol kell kék vizet, hol szárazföldet horgolni, hol kell szaporítani, hol kell fogyasztani.

Ezután már csak meg kellett horgolni a földgömböt a minta alapján. A horgolás során a kék és zöld fonalat minden sorban végig kellett vezetni. Az éppen „használaton kívüli” fonalat a hátoldalon vezettem (gömb belseje), illetve láthatatlanul behorgoltam, a tapestry horgolás szerint. Természetesen közben kisebb pontosításokra még szükség volt, de elkészült a földgömb.

